Raport bezpieczeństwa internetowego Q3 2017: wzrost liczby ataków skryptowych
Kraków, dnia 22.02.2018 r. – Firma Bakotech, wyłączny dystrybutor rozwiązań firmy WatchGuard w Polsce, informuje, że WatchGuard opracował najnowszy Internet Security Report za trzeci kwartał 2017.
2018-02-26, 09:35

WatchGuard® Technologies, lider w dziedzinie zaawansowanych rozwiązań bezpieczeństwa sieciowego, opublikował wyniki swojego kwartalnego raportu bezpieczeństwa internetowego, w którym przedstawiono najnowsze zagrożenia bezpieczeństwa komputerowego i sieciowego mające wpływ na małe i średnie firmy (MSP) oraz przedsiębiorstwa rozproszone. Raport kładzie nacisk na gwałtowne ataki na skryptach połączone ze wzrostem ogólnej ilości złośliwego oprogramowania i pokazuje niesłabnący wzrost nowych technik ataków i złośliwego oprogramowania, podkreślając potrzebę warstwowej ochrony, zaawansowanego zapobiegania zagrożeniom i rygorystycznych zasad bezpieczeństwa.

Badanie ujawniło masowy wzrost liczby ataków skryptowych i ogólnych ataków szkodliwego oprogramowania dla średnich firm w trzecim kwartale 2017 r. Wyniki potwierdzają oczekiwania dotyczące dalszego wzrostu liczby nowych złośliwych programów i różnych technik ataków w nadchodzących miesiącach, dodatkowo podkreślając znaczenie warstwowych zabezpieczeń i zaawansowanych rozwiązań w zakresie zapobiegania zagrożeniom.

"Twórcy zagrożeń nieustannie dostosowują swoje techniki, zawsze szukając nowych sposobów wykorzystania luk w zabezpieczaniu cennych danych" - powiedział Corey Nachreiner, dyrektor ds. Technologii w WatchGuard Technologies. "W tym kwartale odkryliśmy, że ataki oparte na skryptach - takie jak odkryte we wrześniu fałszywe pakiety bibliotek Pythona - pojawiły się 20 razy częściej niż w drugim kwartale, podczas gdy liczba ogólnych ataków złośliwego oprogramowania wzrosła. Zachowanie czujności w związku z tymi wydarzeniami to połowa sukcesu. Każda firma może lepiej chronić siebie i osoby powiązane z firmą, stosując wiele poziomów ochrony, udostępniając zaawansowane usługi bezpieczeństwa i monitorowanie dzienników sieciowych w odniesieniu do ruchu związanego z najważniejszymi zagrożeniami wymienionymi w tym raporcie. "

Nieustannie zmieniający się krajobraz zagrożeń bezpieczeństwa może wydawać się przytłaczający dla przeciętnego małego biznesu przy ograniczonych zasobach i personelu. Raport Internet Security WatchGuard bada współczesny krajobraz zagrożeń i dostarcza kluczowe dane, wskazówki edukacyjne i dogłębne badania, aby pomóc czytelnikom zrozumieć najnowsze trendy ataków i zaktualizować ich mechanizmy obronne.

 

Najważniejsze ustalenia z raportu za trzeci kwartał 2017 przedstawione zostały poniżej:

  • Zagrożenia związane ze skryptami stanowią 68% wszystkich złośliwych programów. Rozwiązanie WatchGuard's Gateway AntiVirus (GAV) wykorzystuje sygnatury blokujące różne typy skryptów JavaScript i skryptów Visual Basic, takich jak downloadery. Suma wszystkich ataków opartych na skryptach stanowiła ogromną większość złośliwego oprogramowania wykrytego w trzecim kwartale.
  • Liczba złośliwych programów gwałtownie wzrosła; ten trend prawdopodobnie będzie kontynuowany. Całkowita liczba szkodliwych programów wzrosła w tym kwartale o 81%. Z ponad 19 milionami wariantów zablokowanych w trzecim kwartale, próby ataków złośliwego oprogramowania prawdopodobnie wzrosną dramatycznie również w czwartym kwartale.
  • Ataki typu Cross-site Scripting (XSS) atakują przeglądarki internetowe i rozprzestrzeniają się na całym świecie. Ataki XSS, które umożliwiają cyberprzestępcom wprowadzanie złośliwego skryptu na stronach ofiar, nadal rosną w wyznaczonym tempie. Poprzednie raporty szczegółowo opisują ataki XSS przeciwko samej Hiszpanii, ale w trzecim kwartale miały one duży wpływ na każdy kraj.
  • Oprogramowanie antywirusowe (AV) starego typu przeoczyło tylko 24% nowego złośliwego oprogramowania. W ciągu ostatnich trzech kwartałów, antywirusy bazujące na sygnaturach, nie zauważyły wzrostu złośliwego oprogramowania aż do 47% w drugim kwartale. Ale w tym kwartale była wyraźna poprawa, a tylko 23,77% nowego malwaru lub typu zero-day mogło ominąć AV. Chociaż dane te są obiecujące, behawioralne rozwiązania do wykrywania są nadal najskuteczniejszym sposobem blokowania zaawansowanych, trwałych zagrożeń.
  • Podejrzane elementy iframe HTML pojawiają się wszędzie. Atakujący nadal wymyślają sposoby, gdzie wykorzystują znacznik iframe HTML, by wymuszać na ofiarach wejścia na podejrzane i często złośliwe witryny. Potencjalnie złośliwe elementy iframe pojawiły się wszędzie, w tym w USA i Kanadzie, natomiast ich liczba znacznie wzrosła zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Niemczech.
  • Uwierzytelnienie wciąż jest atrakcyjnym celem dla hakerów. Chociaż nie tak powszechne jak w Q2, ataki ukierunkowane na uwierzytelnianie i poświadczenia (takie jak Mimikatz) powróciły w dużym stopniu w tym kwartale. Oprócz Mimikatz, próby logowania w sieci typu brute force były również bardzo widoczne, co świadczy o tym, że hakerzy nadal atakują najsłabszy link - poświadczenia.

 

Raport Internet Security WatchGuard oparty jest na anonimowych danych Firebox Feed pochodzących z prawie 30 000 aktywnych urządzeń UTM WatchGuard na całym świecie, które blokowały ponad 19 milionów wariantów złośliwego oprogramowania i 1,6 miliona ataków sieciowych w trzecim kwartale. Kompletny raport zawiera strategie obronne reagowania na najnowsze trendy ataków, w oparciu o analizy najczęstszych zagrożeń złośliwego oprogramowania i sieci. Raport analizuje również rosnący trend ataków łańcucha dostaw, oceniając najbardziej znaczące przypadki z Q3 - NetSarang, Ccleaner i fałszywe pakiety Pythona.

 

Cały raport można znaleźć tutaj:

https://www.watchguard.com/wgrd-resource-center/security-report

 

 

 

O WatchGuard

Firma WatchGuard Technologies powstała w 1996 roku w Seattle. Od samego początku producent skupił się na rozwiązaniach dotyczących bezpieczeństwa sieciowego. To właśnie WatchGuard zaprojektował i uruchomił pierwszą zaporę sieciową. Firma zatrudnia ponad 500 pracowników i ma swoje przedstawicielstwa na wszystkich kontynentach. Producent regularnie klasyfikowany jako lider i wizjoner w raportach Gartnera dla UTM/NGFW, ma na swoim koncie ponad milion wdrożonych rozwiązań do zapewniania bezpieczeństwa, zarówno w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, jak i w dużych firmach na całym świecie. System raportowania, wizualizacji systemu i zarządzania, WatchGuard Dimension, uznawany jest jako wzór dla konkurencji, co potwierdzają liczne nagrody branżowe.

 

Więcej informacji:

BAKOTECH Sp. z o.o.

Agnieszka Trenda

PR&Marketing Manager, tel. 660 910 074

e-mail: agnieszka.trenda@bakotech.com

www.bakotech.pl

 

O BAKOTECH

Bakotech Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, jest częścią międzynarodowej grupy dystrybucyjnej Bakotech®. Jako specjalizowany dystrybutor rozwiązań IT w zakresie bezpieczeństwa, sieci i infrastruktury IT, spółka koncentruje się na dostarczaniu najwyższej jakości produktów i usług w centralnej i wschodniej Europie, w szczególności w: Polsce, Bułgarii, Rumunii, Słowacji, Chorwacji i na Węgrzech, a także w krajach nadbałtyckich. Firma zajmuje się sprzedażą w kanale partnerskim, poprzez rozbudowaną sieć partnerów. Bakotech posiada w swoim portfolio innowacyjne produkty, które odniosły sukces międzynarodowy, a dzięki dystrybutorowi wchodzą nie tylko na rynek polski, ale również krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

KONTAKT / AUTOR
Agnieszka Trenda
PR& Marketing Manager
Bakotech Sp. z o.o.
660-910-074
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.